Po niekoľkotýždňovej príprave sa nám aj v tomto roku podarilo v Rožňave dňa 10. 02. 2025 vybojovať si v okresnom kole dejepisnej olympiády pekné umiestnenie s nádejou na ďalší úspech. Sebastiánovi Žúdelovi (7.A) a Natálii Víziovej (7.A) veľmi pekne ďakujeme za odhodlanosť a vzornú reprezentáciu školy a gratulujeme Bianke Chomiakovej (9.A) k výbornému 2. miestu s dosiahnutým vysokým počtom bodov a tiež k postupu do krajského kola súťaže. Naštudovať si čo to o minulosti našich predkov a spoznávať historické súvislosti určite nie je zbytočné. Napríklad v tomto roku je téma dejepisnej olympiády veľmi zaujímavá - zameraná na olympijské hry a vývoj športu v minulosti. Bianke prajeme, nech sa jej darí nielen v krajskom kole dejepisnej olympiády ale aj v ďalších súťažiach. Držíme prsty v ďalšom štúdiu.
Novinky
DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA 2025
K A R N E V A L
V našej škole to dnes bolo veľmi zaujímavé. Žiaci už ráno prišli v rôznych originálnych a vtipných maskách, ktoré vytvorili skvelú atmosféru počas vyučovania. Popoludní sa zamaskované deti zišli v ŠKD, kde sa poriadne zabavili, tancovali a užívali si zábavné hry. Karneval bol príležitosťou na prejavenie kreativity a oddych od bežného školského dňa. Celé fašiangové podujatie bolo plné smiechu a radosti, čo ukázalo, že naša škola vie, ako si užiť skvelý deň!
Valentín na technike
Valentínska pošta
Pri príležitosti Dňa svätého Valentína sme v našej škole tradične zrealizovali aktivitu Valentínska pošta, ktorej cieľom je podporiť vyjadrovanie náklonnosti a priateľstva medzi žiakmi, učiteľmi a zamestnancami školy. Počas tohto obdobia sa v škole umiestnila špeciálna valentínska schránka, do ktorej účastníci vkladali vlastnoručne napísané valentínky alebo odkazy.
Pozdravy boli distribuované adresátom, čo prispelo k vytvoreniu príjemnej a priateľskej atmosféry v škole. Tieto podujatia nielenže podporujú vzájomnú komunikáciu a priateľstvo, ale aj prispievajú k vytváraniu pozitívnej školnej kultúry.
Vyučovanie v maskách
Hodina informatiky v 6.A
Na hodine informatiky sme sa tentoraz zamerali na praktickú ukážku práce s počítačovým hardvérom. Naším cieľom bolo otestovať funkčnosť starších počítačov typu HP Compaq, rozobrať ich a preskúmať jednotlivé komponenty. Táto aktivita nám poskytla cenné skúsenosti s hardvérovými súčasťami počítača a ich praktickým využitím.
Prvá fáza: Testovanie funkčnosti
Pracovali sme v dvojiciach, pričom sme najskôr pripájali počítače do existujúcich počítačových zostáv. Naším cieľom bolo overiť, či sú zariadenia funkčné. Po zapojení sme skontrolovali operačný systém, dostupnosť sieťového pripojenia a celkovú výkonnosť počítača. Skúmali sme napríklad rýchlosť spúšťania systému, reakcie aplikácií a stav diskového priestoru.
Druhá fáza: Rozoberanie počítačov
Po otestovaní sme pristúpili k rozobratiu zariadení. Postupovali sme opatrne, aby sme si nepoškodili jednotlivé komponenty. Po otvorení skrinky sme si mohli zblízka prezrieť nasledujúce časti:
Základná doska (motherboard) ,Pevný disk (HDD), Pamäť RAM, Procesor (CPU) ,Chladič a ventilátor, Sieťová karta a DVD mechanika .
Čo sme sa naučili?
Táto hodina nám umožnila lepšie pochopiť, ako sú jednotlivé hardvérové súčiastky prepojené a ako spolupracujú na bezproblémovom chode počítača. Okrem technických znalostí sme si precvičili aj prácu v tíme, keďže sme si navzájom pomáhali pri rozoberaní a skladaní počítačov.
Praktická práca s hardvérom nám ukázala, že počítač nie je len čierna skrinka, ale premyslený systém rôznych komponentov, ktoré musia fungovať v dokonalej harmónii. Veríme, že podobné aktivity budú súčasťou výučby aj v budúcnosti, pretože sú skvelým spojením teórie s praxou.